Звичайно, в теперішній час надіятися на те, що військовий комісар Бориславсько-Дрогобицького об’єднаного районного військового комісаріату швидко знайде час для спілкування з журналістом було марно: він весь у роботі, в роз’їздах, в постійних зустрічах, до нього майже завжди черга. Все ж я потрапив у його кабінет швидше, ніж сподівався. Військовий комісар, підполковник Віктор Попов відразу ж запропонував звернути увагу на папери, що лежали в нього на столі: листівку та дві повістки з військкомату. В листівці містилися заклики не погоджуватися йти добровольцем в Збройні сили, саботувати призов, навіть містилися докладні поради, як уникати призову. Повістки ж швидше нагадували рахунки за газ, замість печатки були якісь штампи. При чому видно, що це разом із самим штампом – одні з багатьох копій. Але перш, ніж розповісти про ці папірці, Віктор Євгенійович пояснив, чому, незважаючи на величезну зайнятість в період мобілізації знайшов час для розмови з журналістом:
– Вже всім зрозуміло, що ми знаходимося в стані війни. «Неоголошена», «гібридна» – як би її не називали, але війна триває. І вагома її різновидність – інформаційна війна, котра торкається не лише держави в цілому, політиків і представників влади, але й армії і військових комісаріатів. А наші ЗМІ, наші журналісти – це переважно наш союзник у цій війні, – сказав підполковник Попов.
– Давайте, Вікторе Євгенійовичу, почнемо наш вклад у перемогу в цій інформаційній війні з конкретної інформації. Скільки з початку мобілізації було призвано мешканців Трускавця і куди їх конкретно скеровано?
– Як ви знаєте, зараз триває вже третя хвиля мобілізації, або як це правильно називається – третя черга мобілізаційного розгортання військ. Протягом першої та другої черги з Трускавця було мобілізовано 25 громадян. 15 з них скеровано в Яворів, 8 – в Калинів, двох – у батальйон територіальної оборони. З 21 липня триває третя хвиля мобілізації, протягом якої в армію призвано поки що (станом на 7 серпня) ще п’ять трускавчан. Зараз відправляємо призваних у 80-ий аеромобільний полк у Львів, завтра почнемо скеровувати також у Самбірський інженерний полк та до Академії сухопутних військ.
– Хто призивається в першу чергу і хто від призову звільнений?
– У першу чергу ми призиваємо тих, хто вже служив в армії та має військову спеціальність, а також тих, чия спеціальність потрібна. Тепер починаємо призивати й тих, хто отримав відстрочку від служби, але є військовопридатним, випускників військових кафедр. Тепер вік тих, хто призивається, збільшено до 60 років, але особи після 55 років йдуть на службу лише добровільно. А звільняються від призову особи, які мають трьох дітей віком до 16 років, інваліди, хворі, особи з судимістю та особи, заброньовані за організаціями регіону, котрі працюють на оборону. А ще, звичайно, а як же без цього, депутати Верховної Ради (усміхається).
– Чи відслідковуєте ви подальшу долю призваних?
– Хтось помилково думає, наче всіх призовників відразу ж кидають у зону антитерористичної операції. Насправді це зовсім не так. Ми скеровуємо призваних у військові частини, а подальшу їх долю вирішує начальник частини. Багато хто залишається на службу в цих частинах, а інші, пройшовши відповідну кількамісячну перепідготовку, відправляються на схід, адже в зоні АТО необхідно міняти виснажених військових, поповнювати їх ряди замість поранених чи загиблих. Конкретна ж інформація щодо осіб, які їдуть воювати на схід, є засекречена і її розголошувати строго заборонено.
– А чому ж так?
– Задля безпеки самих військових. Наші противники не гребують жодними методами, викрадають людей, вимагаючи викуп. Крім того, якби ця інформація не була закритою, противник би краще знав кількість військ, їх дислокацію. Воїнам в АТО заборонено навіть користуватися мобільними телефонами, адже противник прекрасно оснащений технічними засобами, пеленгує і прослуховує розмови. Запеленгувавши телефонні дзвінки, противники визначають розташування військових і нерідко відразу ж їх обстрілюють. Тож закритість цієї інформації потрібна в першу чергу задля безпеки самих військових.
– Які труднощі зараз стоять перед працівниками військкоматів?
– Якщо раніше був високий патріотизм в наших людей, то зараз він потрохи згасає, чому сприяє і підривна робота противника. Спершу в нас було 620 добровольців, але потім частина з них передумала. З 1000 осіб, котрі отримали повістки, на призовний пункт з’являється 50-60. З інших дехто перебуває на заробітках за кордоном, і, уявіть собі, дехто навіть працює в Росії. Та ж кожному вже зрозуміло, що зараз Росія – наш ворог. Хто працює в Росії, навіть в приватних структурах, переважно платить податки, і ці гроші йдуть на війну проти нас, на зброю, з якої нищать наших людей. Частина ж громадян свідомо ухиляється від призову.
– Яким чином?
– Найчастіше, отримуючи фіктивні і очевидно небезкоштовні довідки про хвороби з державних установ охорони здоров’я, переважно з лікарень. Я не можу зараз ще воювати з медиками, бо вони не думають про ситуацію в державі, а користаються нею для збагачення.
– Надіюся, ви не звинувачуєте абсолютно всіх медиків, адже знаю серед них багато порядних людей…
– Ні, не всіх, звичайно, але, на жаль, багатьох. Ось потрібно було призвати шістьох медиків для військових госпіталів. З 20 медиків, яких ми викликали, ніхто не відгукнувся, всі виявилися хворими. При чому цікаво, що в проктолога «виявлено» крововилив в кишківнику, в терапевта – хвора дванадцятипала кишка, в хірурга – грижа… Про який патріотизм можна говорити? А ще ухилянню від призову немало сприяє підривна діяльність противника, зокрема робота так званих біженців.
– Ви маєте на увазі ці папери, з якими на початку розмови мене ознайомили?
– Так, це зокрема листівка, яка відверто закликає ухилятися від призову, хоча й закінчується словами «Слава Україні!». Уявіть, заклик не йти захищати Україну і тут же «Слава Україні!». Очевидна робота противника, який хоче зірвати призов. Тож я всі матеріали, пов’язані з тими листівками та фіктивними повітками відправив в міліцію та СБУ, щоб вони провели розслідування і знайшли винних.
– З листівками зрозуміло, а з якою метою виготовляються такі фальшиві повістки?
– Вони часто виписуються на ім’я померлих, важкохворих, тобто дискредитують діяльність військкоматів, викликають невдоволення населення. Мета така ж – зірвати призов. А ще з подібними псевдоповістками іноді пов’язані шахрайські схеми, коли когось ніби то призивають в армію, і тут же знаходяться особи, що беруться «відкупити» його від служби.
– Як же можна відрізнити такі фальшиві повістки?
– Наші повістки є строго встановленого взірця і обов’язково містять гербову печатку. Крім того, уточнити інформацію про призов можна за телефоном у Дрогобичі 2-16-43.
– Говорячи про провокації, ви згадуєте біженців. Чи маєте конкретні докази їхньої підривної діяльності, а чи це просто припущення?
– Припущення, але зроблене на основі аналізу ситуації. Поки не було біженців, не було таких листівок чи фіктивних повісток. З’явилися біженці, і відразу ж розпочалася робота, спрямована на зрив призову. Не хочу звинувачувати всіх тих, хто рятується чи рятує дітей від воєнного лихоліття, але вважаю, що іноді під видом постраждалих сюди потрапляють особи, котрі отримали чіткі інструкції противника щодо зриву призову, створення напруги в суспільстві та іншої підривної діяльності.
– Що наприкінці хочете побажати нашим читачам?
– Перемоги і миру. Але для цього необхідно всім виконувати свій патріотичний обов’язок. Не чекати на повістку, а зголошуватися у військовий комісаріат. Чим більше нас буде, тим швидше ми переможемо!
Розмову вів Орест Лещишин
Warning: file_get_contents(https://plusone.google.com/_/+1/fastbutton?url=http%3A%2F%2Ftruskavetsinfo.info%2F%3Fp%3D1666): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/truska14/truskavetsinfo.info/www/wp-content/themes/goodnews5/framework/functions/posts_share.php on line 151