Трускавець від А до Я
Трускавець – самобутній і найпривабливіший бальнеологічний курорт України. Він розкинувся у мальовничій долині передгір’я Східних Карпат на висоті 350 м. над рівнем моря. Це місто особливої природної краси з кришталево чистим повітрям, розташоване серед чарівних пологих лісистих схилів і швидких річок.
Зима в Трускавці порівняно тепла, температура повітря рідко знижується до –20°С, товщина сніжного покриву не перевищує 0,2–0,4 м.
Весна затяжна, нерідкі напористі вітри до 20–30 м/с. У цей час відбувається інтенсивне танення снігу в горах, трапляються паводки на струмках і річках.
Влітку температура іноді піднімається до 30–32°С, часто йдуть дощі. Ліси багаті грибами, горіхами, суницею, брусницею, ожиною, малиною.
Осінь достатньо суха і тепла, переважає безхмарна ясна погода.
Джерела мінеральних вод Трускавця
Джерела мінеральних вод Трускавця знаходяться в балці, розташованій між долинами двох гірських річок – Вишниця і Воротище, які перетинають місто. Річки мілководні, запас води в них поповнюється практично тільки за рахунок атмосферних опадів і танення снігу в горах.
Трускавець відомий багатим запасом мінеральних вод, почесне місце серед яких займає мінеральна вода «Нафтуся». Це унікальна мінеральна, гідрокарбонатно-магнієво-кальцієва, слабомінералізована, з високим вмістом органічних речовин, з легким запахом сірководню і присмаком нафти вода.«Цілюща, з унікальними лікувальними властивостями, мінеральна вода «Нафтуся» принесла місту популярність. Її утворення в якійсь мірі пов’язане із затверділими залишками нафти, звідси й така благозвучна назва.
«Нафтуся» благотворно впливає на процеси травлення, лікує хронічні запалювальні хвороби нирок, печінки і жовчних шляхів, а також захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин, в тому числі й цукровий діабет. Особливістю «Нафтусі» є те, що вона швидко втрачає лікувальні властивості при контакті з повітрям, тому її необхідно пити не підходячи від бювету.
Місто вражає різноманітністю джерел мінеральних вод і покладами озокериту. Аналогом знаменитої карлововарської солі є трускавецька сіль “Барбара”, яку виварюють з високомінералізованих розчинів солі – ропи.
Трускавецьке родовище унікальне ще і тому, що на одній території зосереджені різні види мінеральних лікувальних вод. Наприклад, широко використовується при лікуванні супутніх захворювань шлунково-кишечного тракту мінеральна вода джерел “Марія” і “Софія”.
Вода джерела №1, “Марія”– це хлоридно-сульфатно-натрієва вода.
Вона має наступні лікувальні дії:знижує шлункову секрецію;покращує моторну функцію кишечника;підсилює жовчоутворення і жовчовиділення;сприяє розрідженню слизу та його евакуації зі шлунку; меншує запальний процес та спастичні явища шлунково-кишкового тракту.
Вода джерела №2, “Софія” – хлоридно-сульфатно-натрієва.
Мінеральна вода Софія має наступні лікувальні властивості: стимулює шлункову секрецію; володіє вираженою жовчогінною дією; нормалізує моторну функцію шлунку та кишечника;покращує обмін речовин;
Ці води широко застосовуються при супутніх захворюваннях шлунково-кишкового тракту – хронічних гастритах з підвищеною та пониженою секрецією, хронічних колітах тощо.
Мінеральну воду джерела №3 “Броніслава” рекомендують застосовувати для полоскання горла і носоглотки при хронічних тонзилітах.
Трускавецьким джерелам № 1,2,3 за своїм хімічним складом і лікувальними властивостями відповідають залежі мінеральних вод курортів Вісбадена (Німеччина) Карлових Вар (Чехія), Пятигорська і Кисловодська (Росія), Друскіненська (Литва),“Моршин” , “Любінь Великий” (Львівська обл.), “Березовскі мінеральні води” (Харківська обл.), а також Миргорода (Полтавська обл.), Бердянська (Запорізька обл.) ,: Ці джерела наділені аналогічними лікувальними властивостями і схожим складом води.
Джерело № 4 “Юзя”
Слабомінералізована вода із легким запахом сірководню. Органічні речовини, в її складі, підсилюють лікувальну дію на організм людини. А завдяки вмісту речовин гліцеринового походження благодатно діє на шкіру, надає їй здорового вигляду та еластичності.
Джерело №7 «Фердинант» – застосовується для лікувальних ванн з хлоридно-натрієвою або гідросульфідно-хлоридно-натрієвою ропою.
Джерело «Эдварг» – застосовується для лікувальних ванн з хлоридно-сульфатною ропою.
Джерело «Катерина» – застосовується для лікувальних ванн із незначним вмістом сірководневої або натрієво-магнієвої ропи.
Джерело «5-РГ» – використовується для промивання кишківника.
Джерела №6 «Эдуард», №8 «Анна», №9 «Эммануил» – використовуються для приготування мінеральних ванн сприяють ефективному лікуванню остеохондрозів, артритів, артрозів и міозитів.
Сіль «Барбара»
Трускавецьке єдине в Україні місце видобутку – застосовується при дуоденальних зондуваннях, промиванні кишківника та як проносний засіб. Природні лікувальні властивості солі «Барбара» значною мірою покращують захисні властивості організму, покращує імунітет.
Лікувальний озокерит
Озокерит – це дуже рідкісна гірська порода, але за запасами, видобутку, обробці і якості озокериту Україна займає світову першість. Основні його поклади знаходяться в 7 км. Від Трускавця в м. Борислав.
Зовні озокерит нагадує бджолиний віск, а за кольором в природі буває від жовтого до зеленувато-коричневого відтінків. Складається із суміші твердих вуглеводів, нафтового походження, має високу теплоємність.
Трускавець щорічно може оздоровити до 350 тисяч курортників, яким гостинно відчинять двері більше 70-ти санаторно-курортних закладів.
Лікарі і висококваліфікований медперсонал становлять 40% співробітників, що працюють в санаторно-курортній сфері Трускавця. Перевірені часом традиції лікування та курортології передаються новим поколінням лікарів.
На курорті проводять дослідження і діагностику в 28 клінічних і 14 біохімічних лабораторіях, зокрема, імунологічної та клініко-бактеріологічної лабораторіях, лабораторії імуноферментної і радіоізотопної діагностики, кабінетах функціональної діагностики серцево-судинної системи та ендоскопічного дослідження.
В курортній практиці використовуються три форми оздоровлення: медична реабілітація після оперативного втручання; курортне лікування хронічних захворювань; профілактичне оздоровлення на фоні короткочасного перебування на курорті. До послуг відпочиваючих – більше трьохсот лікувально-профілактичних процедур.
Історія міста
Трускавець — чиста екологічна зона. Щедрий розмаїттям природних багатств курорт є однією із старих здравниць Європи. Але, як і у кожного міста, у нього своя неповторна історія, яка тісно пов’язана з оздоровленням мільйонів людей.
Трускавець, як центр лікування, відпочинку та розвитку курортології, з часом пройшов різні етапи розвитку, та має досить давню історію. Вперше оповістив світові про наявність у Трускавці цілющої води королівський лікар Войцех Очко в книзі «Целіпце» (по-польськи «Лазні»), в 1578 р. у Кракові.
Наступні письмові відгуки про Трускавець з’являються через півтора століття, у 1721р., В книзі Габріеля Жанчінскі «Натуральна історія» де йдеться про те, що «… селяни Трускавця та інших сел Галичини (Галичина – регіон де знаходиться курорт) п’ють воду з домішками Нафти для лікування багатьох недуг. Перші ж серйозні дослідження тут провели німецькі вчені Н. Фіхтель і Б. Хаке. Станіслав Сташица у своїй праці, що вийшла в 1805 році, писав, що крім солі тут добувають озокерит і нафту, з якої шляхом перегонки отримують гас, який використовується для освітлення вулиць. І це — на початку XIX століття! Хімічний аналіз мінеральної води «Нафтуся» вперше провів львівський вчений, аптекар і хімік Теодор Торосевич в 1836 році. Цей знаменитий учений більше відомий завдяки винаходу гасової лампи.
Назва міста «Трускавець» до сьогодні викликає суперечки істориків. Одні вважають, що «Трускавець» — це видозмінена форма польського слова truskawka — полуниця. Інші вчені вважають, що на назву міста вплинула литовська мова. По-литовськи druska — це сіль, а Прикарпаття — відомий центр солеваріння.
Датою офіційного заснування бальнеологічного курорту вважається 1827 р., коли тут було споруджено приміщення для перших восьми ванн. Честь першого дослідження води Нафтуся належить львівському вченому-аптекарю і хіміку Теодору Торосевичу 1836р.
У той же самий час зростає значення Трускавця в Австро-Угорської імперії. У 1892 році тут побудовано приміщення для інгаляцій системи Вашмута. І цим Трускавець відразу піднявся на рівень таких курортів європейського значення як Ріхенгаль і Вісбаден. Будуються готелі, вілли, пансіонати. У 1900 році був відкритий пам’ятник Адаму Міцкевичу. Розростається інфраструктура, будується нова водолікарня, прокладається об’їзна дорога.
У 1909 році була побудована залізниця з невеликою станцією, а вже в 1912 споруджується новий вокзал. Трускавець був безпосередньо пов’язаний залізничним сполученням, як зі Львовом так і з Віднем, Краковом, Познанню, Прагою, Варшавою, Берліном.
У 1913 році за великі успіхи в розвитку курорту — його лікувальної бази — Трускавець було нагороджено Великою золотою медаллю. Про розвиток курорту свідчать цифри. Якщо в 1923 році тут було 6080 відпочиваючих, то вже в 1927 році кількість гостей різко зросла — до 12633 чоловік. У 1931 році курорт відвідало 14659 чоловік, то сезон 1933 року позначився просто немислимою для того часу цифрою у 17000 осіб.
Все це, відповідно, вимагало нового будівництва. Одним із шедеврів Трускавця стала вілла «Гопляна», побудована в 1928 році. Вона виконана у польському народному, так званому «закопанському» стилі, який у той час був дуже популярним у Польщі. Цей стиль грунтується на традиційному дерев’яному будівництві карпатських горян. У 1950р. Трускавець отримує статус міста, а в 1952 — статус всесоюзного курорту. Таким чином, Трускавець перетворився на один з найбільших європейських центрів індустрії здоров’я.
Через 177 років після дати офіційного заснування бальнеологічного курорту в 2004 році Світова Федерація водолікування і кліматотерапії FEMTEC за темпами розвитку визнала Трускавець кращим курортом світу.
Warning: file_get_contents(https://plusone.google.com/_/+1/fastbutton?url=http%3A%2F%2Ftruskavetsinfo.info%2F%3Fp%3D1335): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/truska14/truskavetsinfo.info/www/wp-content/themes/goodnews5/framework/functions/posts_share.php on line 151